Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Yenice Meslek Yüksekokulu

Yenice MYO Neden Tercih Edilmeli?
1. YENİCE MESLEK YÜKSEKOKULU
1.1. Programlarımız 
Yenice Meslek Yüksekokulu, 1994–1995 eğitim - öğretim yılında Teknik Programlar ve İktisadi ve İdari Programlar olmak üzere 2 programla eğitim öğretim hayatına başlamıştır. Şuan Yüksekokulumuz Teknik Programlarda; Mimari  Dekoratif Sanatlar ve Tekstil Teknolojisi Programları, İktisadi ve İdari Programlarda; Dış Ticaret, Bankacılık ve Sigortacılık, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, İşletme Yönetimi, Lojistik ve Pazarlama birinci öğretim programları ile birlikte Dış Ticaret, Bankacılık ve Sigortacılık, Lojistik ikinci öğretimleri ile eğitim-öğretime devam edilmektedir. Aynı zamanda 2016-2017 öğretim yılında açılacak olan Ormancılık ve Orman Ürünleri programının yanısıra önümüzdeki yıllarda açılması planlanan Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi Programlarında gerek akademik gerekse fiziki yapılanma sürdürülmektedir.
 

resim855581

resim941741

 

Yüksekokulumuzda 10 bölüm altında 11 programda eğitim öğretime devam edilmekte olup, 3 öğretim üyesi, 20 öğretim görevlisi ve 1 Türk Dili okutmanı bulunmaktadır.

1.2. Fiziksel İmkânlarımız
Yüksekokulumuzda 20 adet derslik (10 adet A blok, 10 adet B blok) bulunmaktadır. Bu dersliklerin tamamında sabit projeksiyon cihazı bulunmaktadır. İkisi 31, biri 21 bilgisayarlı 3 Bilgisayar Laboratuarı, Yabancı Dil dersliği, Kütüphane ve Mimari Dekoratif Sanatlar ve Tekstil Teknolojisi Programları için 9 atölye bulunmaktadır. Sosyal ve Sportif aktiviteler için Konferans salonu, Kantin, Futbol, Basketbol ve Voleybol Sahası bulunmaktadır. Akademik personel için her personele oda ve bilgisayar tahsis edilmiştir. Gıda Analiz ve Kontrol Laboratuvarı hizmete girmiştir.

1.3. Sağlık Kültür ve Spor Faaliyetlerimiz 

1.3.1. Beslenme: Öğrencilerin beslenme ihtiyaçları Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı'nın katkılarıyla ve kendi katılımlarıyla karşılanmaktadır. Yüksekokulumuzda 1. ve 2.öğretim dersleri yapılmakta olduğundan öğrencilere öğle ve akşam yemekleri B blok zemin kattaki yemekhanede verilmektedir.

1.3.2. Sağlık: Öğrenciler Yenice'deki sağlık problemlerini İlçemiz Yenice Devlet Hastanesi ve merkezdeki Tıp Fakültemiz aracılığı ile çözmektedirler. Hastane binamız 100 metre mesafededir.

1.3.3. Kütüphane:Yenice Meslek Yüksekokulu Kütüphanesi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Merkezine bağlı çalışmaktadır. 5500 adet yerli ve yabancı kaynağın yer aldığı kütüphanede yayınlar; uygulanan programlara yönelik gereksinimleri karşılayacak yeterliliktedir. Yerli ve yabancı dilde yayınlar, periyodik yayın abonelikleri ve internet bağlantısı vardır. Ulusal ve uluslar arası hizmet veren kütüphane ve dokümantasyon merkezleri ile kütüphanemizde kurulu bulunana bilgisayar salonundan ÇOMÜ merkezi kütüphane aracılığı ile iletişim sağlanabilmektedir. Yüksekokulumuzda önerilen Ormancılık ve Orman Ürünleri Programı için kaynak kitap temini çalışmaları devam etmektedir. 

1.3.4. Spor: İlçemizde her yıl gelen öğrencilerimizin spor yapmaları için kullanabilecekleri kapalı spor salonu bulunmaktadır. Farklı branşlarda, üniversitemiz ve ilçe içinde turnuvalar düzenlenmektedir. Yüksekokulumuz bayan voleybol takımı 2010-2011 ve 2011-2012 yıllarında Üniversitemiz Meslek Yüksekokulları Bayan Voleybol turnuvasında şampiyon, Erkek Voleybol takımımız ise ikinci olmuştur. Bununla birlikte 2013-2014 yılında hem Bayan Voleybol takımımız hem de Erkek Voleybol takımımız şampiyon olarak Yüksekokulumuza çifte kupa heyecanı yaşatmıştır. 
 

resim192638

resim407600

resim581760

resim723278


Öğrencimiz Vedat MARAL Üniversiteler Arası Kros Şampiyonası Ferdi Dalda 8.lik (Mart 2011), 3. Gelibolu Kros Koşusu 7.lik (23 Nisan 2011), 1. Kademe Kulüp Yarışları 5 bin metrede 8.lik (2011), Çanakkale Pist Kapanış Yarışları 1500 metrede 1.lik (12 Aralık 2011), Kubilay Yol Koşusu Türkiye Şampiyonası 6.lık (23 Aralık 2011), Atatürk Koşusu Çanakkale 6.lık (27 Aralık 2011) derecelerini elde etmiştir. Sporculara verdiğimiz desteklerle 2012 yılında ise 23 yaş altı atletizm dünya şampiyonasına katılma hakkı elde ederek ülkemizi temsil etme hakkı kazanmışlardır.     

1.4. Uygulama Atölye ve Laboratuvarları 
 • 28 adet otomatik dikiş makinesinin mevcut olduğu konfeksiyon atölyesi bulunmaktadır.
 • Her bir öğrencimiz için halı-kilim dokuma derslerinde kullanılmak üzere halı dokuma tezgâhlarımız sağlanmıştır. Gelişen teknoloji ve piyasalarda meydana gelen değişmelere uygun olarak, atölye ve laboratuvarlarımızdaki makine, teçhizat ve donanımlar öğrencilerimizin kullanımına sunulmaktadır. Öğrencilerimize pratik yapabilmeleri için tekstil uygulama alanları 24 saat açıktır.
 • Tekstil Teknolojisi programı makine parkına dahil edilen 24 adet çeşitli özelliklerde sanayi tipi tekstil makineleri bulunmaktadır.
 • Yüksekokulumuzda 3 adet bilgisayar laboratuvarı bulunmaktadır. Dördüncü bir bilgisayar laboratuvarı hazırlık çalışmaları devam etmektedir.
 • Akademik faaliyetler için yeterli sayıda teknolojik ekipman bulunmaktadır.
 • Eğitim-öğretim amaçlı kullanılmak üzere Akıllı tahta ve doküman kamera alınmıştır.
 • Gıda analiz ve kontrol laboratuvarı 2012 yılında kurulmuştur.
 • Tekstil Teknolojisi programında Armür ve Jakar Dokuma Desen Programı, Mimari Dekoratif Sanatlar programında Bilgisayar Destekli Tasarım Programı, Bankacılık ve Sigortacılık, İşletme Yönetimi, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları programlarında Muhasebe Paket Programı ve Lojistik programında Lojistik Paket Programı kullanılmaktadır.  

resim158251

resim992979

 
 

1.5. Sosyal Faaliyetler
 • Yeni gelen öğrencilerimiz için her yıl Çanakkale Şehitliklerine gezi düzenlenmektedir. Ayrıca Anıtkabir ziyaretleri gerçekleştirilmektedir.
 • Bankacılık ve Sigortacılık, Dış Ticaret, Lojistik, Tekstil Teknolojisi ve Geleneksel El Sanatları programı öğrencileri tarafından eğitim aldıkları alanlara yönelik sektörlerde faaliyet gösteren şirketlere, Çanakkale Gümrük Müdürlüğü'ne eğitim amaçlı Teknik Geziler düzenlenmektedir.
 • Mezun öğrencilere Geleneksel Mezunlar Buluşması ve Pilav günü düzenlenmektedir.
 • Yenice Belediyesi ile ortaklaşa Sergi ve Defile düzenlenmektedir.
 • Yenice Meslek Yüksekokulu Kültür Sanat Topluluğu danışmanı ve öğrencileri tarafından geleneksel doğa yürüyüşü düzenlenmektedir. Dağ sporları, Yamaç paraşütü, motorsiklet festivali gibi sosyal ve sportif etkinlikler düzenlenmektedir.
 • Değişik zamanlarda yaşlılar yurdu, Yenice Akçakoyun Yatılı Bölge Ortaokuluna ziyaretler düzenlenmektedir.
 • 1.sınıf öğrencilerine dönük olarak bölüm akademik danışmanlarınca oryantasyon eğitimleri düzenlenmektedir.
 
 
 
1.6. Barınma İmkânlarımız
Yüksekokul kampüs alanı çevresinde yer alan yurtlar, pansiyonlar ve öğrenci evleri ile öğrencilerimizin barınma ihtiyaçlarını karşılanabilmektedir. Yüksekokulumuzu tercih eden öğrenciler için geniş barınma seçenekleri sunmaktadır. Yenice Meslek Yüksekokulunu tercih eden öğrencilere ve velilerine Yenice halkının misafirperverliği ve güler yüzlü personeli ile sıcak bir ortam sunulmaktadır. 
 
 
Yenice'de kız öğrencilere hizmet veren 4 adet özel öğrenci yurdu bulunmaktadır. Ayrıca apart evler mevcuttur ve Öğretmenevinde de kız öğrenciler için kontenjan ayrılmaktadır. Yenice'deki kız öğrenci yurtlarında yaklaşık 700'ün üzerinde kontenjan bulunmakta olup kız öğrencilerin Yenice'de barınma problemi kalmamıştır. Erkek öğrenciler için yaklaşık 100 öğrenci kapasiteli bir öğrenci yurdu bulunmaktadır. Erkek öğrenciler barınma sorunlarını çözmek için genellikle ev kiralama yolunu tercih etmektedirler.
 
 

1.7. Eğitim İmkânlarımız
Sürekli değişen ve gelişen dünya şartlarında, piyasaların kalifiye eleman ihtiyacı artmakta; bu durum da meslek yüksekokullarının nedenli önemli bir noktada olduğunu ortaya koymaktadır. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Yenice Meslek Yüksekokulu, meslek edinme ve mesleklerini en iyi şekilde uygulayabilmeleri için öğrencilerimize kaliteli eğitim sunarak onları hayata hazırlamayı amaç edinmiştir. Yüksekokulumuza alanında uzman olan kişiler davet edilerek teorik ve uygulamalı eğitimlerle birlikte alana yönelik gerçekleştirilen seminer, panel, konferanslar düzenlenmektedir. Ayrıca sosyal etkinliklere yer verilerek kişisel gelişimlerine katkı sağlanmaktadır. Bunlar tiyatro, bilimsel geziler, spor faaliyetleri gibi faaliyetlerdir.

1.8. Başarılarımız
Bugüne kadar çok sayıda öğrencimiz dikey geçiş sınavlarında (DGS) başarılı olarak 4 yıllık eğitim veren yüksek öğrenim kurumlarına geçiş yapmışlardır. Halen ülkemizin çeşitli fakültelerinde eğitimlerine devam eden ya da mezun olan öğrencilerimizin haklı gururunu yaşamaktayız. Dikey geçiş sınavı için halen Meslek Yüksekokulumuzda Matematik ve Türkçe kursları devam etmektedir.

          -DGS yoluyla fakülteleri kazanan öğrencilerimize ait bazı bilgiler şöyledir:
 • 2010 DGS sınavında 30 öğrencimiz dikey geçiş sınavını kazanarak dört yıllık fakültelere geçiş hakkı kazanmıştır.
 • 2011 DGS sınavında 35 öğrencimiz dikey geçiş sınavını kazanarak dört yıllık fakültelere geçiş hakkı kazanmıştır.
 • 2012 DGS sınavında 35 öğrencimiz dikey geçiş sınavını kazanarak dört yıllık fakültelere geçiş hakkı kazanmıştır.
 • 2013 DGS sınavında 25 öğrencimiz dikey geçiş sınavını kazanarak dört yıllık fakültelere geçiş hakkı kazanmıştır.
           -Öğrencilerimizin Dikey Geçiş sınavı ile geçiş yaptıkları üniversitelerden bazıları şöyledir: 
 • Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi,
 • Gazi Üniversitesi İ.İ.B.F.,
 • Dokuz Eylül İ.İ.B.F.,
 • Marmara Üniversitesi İ.İ.B.F.,
 • Ege İ.İ.B.F.
 

Temennimiz;
Siz değerli öğrencileri ve öğrenci velilerini aramızda görmekten son derece mutluluk duyacağız. Sizlerle yeni başarılara birlikte ulaşmak, gönlünüzde yatan mesleğe sahip olmanız dileği ile bu yolda sizlere tüm imkânlarımızla destek sağlamaya, ışık tutmaya hazırız...
Bizleri tercih ettiğiniz için Meslek Yüksekokulumuz adına teşekkür ediyorum. Bizleri gelip yakından görün ve tanıyın. Umarım sizler bizleri sevecek bizlerde sizleri seveceğiz. Dostluk ve kardeşliğin simgesi olan güzel ve yeşil Yenice'mizde sizleri ağırlamak bizlere gurur verecektir.

 
Öğr. Gör. Coşkun YANAR 
Yenice Meslek Yüksekokulu Müdürü 
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesini Tercih Edecek Öğrenciler İçin Diğer Bilgiler TIKLAYINIZ